Вилијамс даде 50 поени, Дурант стана втор најмлад стрелец на 20.000 поени

Facebook
Twitter
Email
Print

Предводени од Лу Вилијамс и неговите рекордни во кариерата 50 поени екипата на  ЛА Клиперс забележа убедливата победа над шампионот Голден Стејт со 125-106.

 

Кевин Дурант важи за еден од најдобрите играчи во својата генерација и токму тоа го покажува јубилејот до кој тој стигна утрово. Дурант изброи до 40 поени, но во недостаток на Стеф Кари и Клеј Томпсон не успеа да му донесе триумф на Вориорс. Дурант со овие 40 поени стигна до бројката од 20.000 поени во кариерата и е само петтиот играч, кој до оваа магична бројка дошол пре својата 30-та година, а е втор најмлад. Кевин Дурант до 20.000 поени стигна со 29 години и 103 дена, а подобар од него е само Леброн Џејмс со 28 години и 17 дена.

 

Сепак  вечерта на Кевин Дурант ја расипаа Лу Вилијамс и ЛА Клиперси кои на крајот славеа во Оракл Арена.

 

 

Тимот на Минесота ја продолжи серијата на победи, па ноќеска славеше против Оклахома Сити на гостински терен со 88-104. Џими Батлер беше првото име кај Тимбервулвси со 26 поени, додека кај Тандерси, Расел Вестбрук оствари дабл-дабл со 38 поени и 10 скока.

НБА резултати:

 

Шарлот – Далас 111:115
Индијана – Мајами 106:114
Вашингтон – Јута 104:107
Бруклин – Детроит 80:114
Њујорк – Чикаго 119:122
Хјустон – Портланд 121:112
Мемфис – Њу Орлеанс 105:102
Милвоки – Орландо 110:103
Минесота – Оклахома 104:88
Денвер – Атланта 97:110
Голден Стејт – ЛА Клиперс 106:125

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи