Властите во северниот дел на Кина уништија христијанска мегацрква

Facebook
Twitter
Email
Print

Властите во северниот дел на Кина уништија, според очевидци, христијанска мегацрква во градот Линфен поради спротивставување на владата, додека локалните официјални лица го негираат тоа. Акцијата најверојатно ги истакнува долготрајните тензии меѓу религиозните групи и официјалната атеистичка Комунистичка партија на Кина.

 

Очевидци и активисти од странство велат дека сили на кинеската Национална вооружена полиција во вторникот користеле динамит за да ја уништат црквата Златен свеќник во Линфен.

 

 

Во Кина, според проценките, има 60 милиони христијани, многу од нив работат во независни заедници, како што е Златниот свеќник, а зголемената популарност на црквата, чие дејствување државата не го одобрила, предизвикал гневот кај локалната власт. 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи