Албански рибари „уловиле“ воена мина тешка над половина тон

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Албански рибари во близина на островот Сазан кај Валона „уловиле“ воена мина останата од Втората светска војна, тешка околу 600 килограми.

 

Албанските медиуми јавија дека мината од водите на Јонското Море се нашла во мрежите на рибарите, а тие изјавиле дека истата била на длабочина од околу 160 метри.

 

Риболовците ја информирале албанската полиција, која потоа мината ја траспортирала кај воената база „Трипорт“ во близина на Зврлец. Според информациите, специјализирани сили на албанската армија ќе извршат понатамошни испитувања врз застарената експлозивна направа.

 

Инаку, островот Сазан, во чија близина била пронајдена бомбата, во минатото на комунистичка Албанија се користел како една од главните воени бази во земјата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи