ВИДЕО : Боинг тестираше дрон што носи 228 килограми товар

Инженерите на Boeing три месеци ги дизајнираа прототипот на дронот што е долг 4,5 метри, широк 5,49 метри и тежок 339 килограми. Дронот ќе може да носи товар со тежина од 228 килограми. Компанијата не објави повеќе детали, па не е познато колку долго траело тестирањето на прототипот eVTOL (unmanned electric vertical-takeoff-and-landing) CAV (cargo air vehicle), ниту колкав е капацитетот на батеријата на дронот.

 

 

Овој товарен дрон е голем чекор напред во стратегијата eVTOL на Boieng. Со тоа се укажува приликата да се смени начинот на транспорт и воздушниот сообраќај.

 

Претставувањето на дронот следеше четири месеци откако Boeing ја купи компанијата Aurora Flight Sciences што се занимава со истражувања во областа на авијацијата и аеронаутиката.

 

Тоа е една од компаниите што се здружија со Uber за да развиваат „летечки такси возила“.

 

Дроновите и летечките такси возила не се единствените VTOL проекти на Boeing. Компанијата е главен спонзор на натпревар во кој целта е да се направи функционален jetpack.

 

Во овој проект се инвестирани 2 милиони долари, а се бараат луѓе кои ќе произведат безбеден, тивок и компактен jetpack што ќе може да носи едно лице на оддалеченост од најмалку 32 километри со едно полнење.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи