Македонија повторно се задолжува за нови 500 милиони евра, издадена шестата еврообврзница

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија денеска ја издаде шестата еврообврзница, а нејзината вредност изнесува 500 милиони евра. Рокот на достасување и е седум години, каматната стапка 2,75 проценти.

 

Од Министерството за финансии информираа дека ова било на историски најниска каматна стапка на една еврообврзница и дека побарувачката од инвеститорите за обврзницата била над 3,5 милијарди евра, седум пати повисока од понудата. Високата побарувачка овозможила да се постигне каматна стапка од 2,75%  на годишно ниво, односно стапка на принос од 3%.

 

Како што е предвидено со Буџетот за 2018 година, приливите од евро – обврзницата ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, како и за отплата на претходните долгови, вклучително и првата рата на PBG – кредитот од 2013 година во износ од 95 милиони евра која доспева на крајот на јануари. За првпат е извршен и делумен предвремен откуп на постоечка евро – обврзница. Поточно, извршен е предвремен откуп на една третина од еврообврзницата од 270 милиони евра издадена во 2015 година која достасува во декември 2020 и чија што каматна стапка е 4,8 отсто и е значително повисока од каматна стапка на новоиздадената еврообврзница од 2,75%.

 

Инаку ова ќе биде 6-та еврообврзница која ќе ја издаде Република Македонија. Првата ја издаде владата на СДСМ во 2005-та во висина од 150 милиони евра. Останатите 4 ги издаде Владата на ВМРО-ДПМНЕ. Во 2009-та се задолживме за 175 милиони евра, во 2014-та 500 милиони, во 2015-та 270 милиони евра и во 2016-та 450 милиони евра.

 

Преку еврообврзници Македонија досега се задолжи на странскиот пазар за две милијарди евра, милијарда и пол за главнината и уште 500 милиони за камати.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи