Повеќејазични патни ознаки утринава се поставуваат пред сите поважни институции

Уште денеска започна примената на законот за јазици. Порталот infomax пренесува дека во Скопје започнало поставување на повеќејазични патни ознаки од рано утринава пред сите поважни институции.

 

Една од првите локации каде биле ставени нови патокази била кај Музејот на Град Скопје.

 

Тоа е предвидено со Законот за јазици кој вчера македонските пратеници го изгласаа со 69 гласа “ЗА”.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.