Повеќејазични патни ознаки утринава се поставуваат пред сите поважни институции

Facebook
Twitter
Email
Print

Уште денеска започна примената на законот за јазици. Порталот infomax пренесува дека во Скопје започнало поставување на повеќејазични патни ознаки од рано утринава пред сите поважни институции.

 

Една од првите локации каде биле ставени нови патокази била кај Музејот на Град Скопје.

 

Тоа е предвидено со Законот за јазици кој вчера македонските пратеници го изгласаа со 69 гласа “ЗА”.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи