Италијански астофизичар : Кеопсовата пирамида може да крие трон, изработен од метеор составен од железо

Facebook
Twitter
Email
Print

Долгата 30 метри шуплина во Кеопсовата пирамида, која беше откриена во ноември 2017 година, може да крие трон, изработен од метеор составен од железо. Оваа хипотеза ја сподели италијанскиот астрофизичар Хулио Магли, а неговите наоди ги објави Еурекалер.

 

Научникот смета дека пронајдената шуплини не е грешка направена при изградбата, или пак врши некаква архитектонска функција, со цел намалување на притисокот врз главниот коридор на пирамидата, како што налагаат некои експерти.

 

„Мора да има некоја многу добра причина за нивното постоење и оваа причина треба да е поврзана со египетската погребна религија, во која се вели дека по смртта Фараонот треба да седне на престолот од железо, а потоа да помине низ небесните врати и да се вознесе на ѕвездите на север “, објаснува Магли.

 

Научникот забележува дека во пирамидата има четири канали низ кои духот на починатиот владетел можел да искористи прилика да оди надвор, и овој премин, кој водиа север, завршуваа со запечатена врата. Зад неа, вели Магли, има отворени шуплини кои најверојатно претставуваат просторија со престол. Научниците потсетуваат дека престолот на Хепетрес, мајката на Кеопс, бил откриен многу порано.

 

Имаше ниска дрвена база од кедрово дрво покриено со злато и фајанс. Кеопсовата пирамида е едно од седумте светски чуда, изградена во средината на третиот милениум пред нашата ера во времето на фараонот Хуфу (Кеопс), претставник на четвртата династија на античко кралство.

 

Тогаш се изградени сите големи пирамиди на древниот Египет. Кеопсовата пирамида, која е висока 145 метри, а широка и долга 230 метри останува една од најпознатите џиновски градби во историјата на човештвото.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи