Два самоубиствени бомбашки напада во Багдад, четириесетина загинати и над 100 повредени

Facebook
Twitter
Email
Print

Четириесетина лица загинаа при двоен самоубиствен напад во Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили.

 

Најмалку 38 луѓе загинаа, а над 100 се повредени во двоен бомбашки самоубиствен напад во ирачката престолнина, Багдад. Како што изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи, генереал-мајор Сад Ман, нападот се случил за време на гужва од работници на плоштадот Тајран во центарот на Багдад.

 

Пред два дена беше извршен сличен напад во кој загинаа и припадници на полицијата. Ниедна група не презеде одговорност, иако се верува дека нападот е дело на Исламската држава.

 

Во декември, ирачкиот министер Хајдер Ал Абади прогласи победа над Исламска држава, најавувајќи крај на тригодишната војна против терористите во земјата. Ирачките и американските власти предупредија дека џихадистите ќе продолжат со ваков вид напади бидејќи таа група беше протерана од делови на ирачката територија што ја зазеде пред неколку години.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи