Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Атина и Скопје

Facebook
Twitter
Email
Print

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на годишната прес конференција запрашан од грчки новинар околу преговорите за името со Македонија рече дека Руската Федерација ќе го признае било кое име кое ќе го договорат Скопје и Атина.

 

„Без разлика на кое име се одлучат Грција и Македонија за Бившата југословенска република и донесат одлука која ќе го одразува Уставот на земјата секој ќе го признае тоа. Но мислам дека секој ја разбира суштината на процесот. Не станува збор за земање предвид на заедничките и специфични карактеристики на овие две соседни земји. Поентата е што една од овие земји мора под итно да стане НАТО членка“, истакна Лавров.

 

Спорот, рече Лавров заживеал дури откако САД одлучиле Македонија да влезе во НАТО. Според него Грција не е таа што треба да направи отстапки, бидејќи веќе е членка, туку тоа треба да го стори Македонија ако сака  да биде дел од Алијансата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи