Ратификацијата на договорот со Бугарија денеска пред пратениците

Facebook
Twitter
Email
Print

Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија е на агендата на денешната седница на парламентот и во моментов трае излагањето на договорот, по што следи гласање.

 

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, пред пратениците на Собраниската комисија за надворешни работи ја претставува програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

 

Договорот беше потпишан на 1 август 2017 година во Скопје од премиерите на Бугарија и Македонија Бојко Борисов и Зоран Заев и според нив има за цел да ги зајакне пријателските односи, добрососедството и развојот на соработката според меѓународното право.

 

Опозицијата нема да гласа за овој предлог закон и стојат на ставот дека ќе го бојкотираат Собранието се додека не бидат создадени демократски услови за да се вратат во Собранието.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи