Членовите на „Преродба“ и „Прочкари“ наградени на карневалите во Мокриево и Куратица

Двете прилепски здруженија „Преродба“ и „Прочкари“ викендов освоија вкупно четири награди на карневалите, што се одржаа во селата Куратица и Мокриево.

 

Негувајќи ја традицијата, здружението „Преродба“ учествува на разни културни манифестации, меѓу кои и на карневали. За празникот Василица, здружението беше на два карневала: на „Странчинарски игри“ во сeлото Мокриево и на карневалот во селото Куратица, каде членовите на здружението се претставија со маската „Вдовиците од мртовечко сокаче за Прочка“.

 

„На двата карневала учествувавме со маската „Вдовиците од мртовечко сокаче за Прочка“ и на двата освоивме награди. Во Мокриево освоивме посебна награда, бидејќи бевме единствена возрасна група, а во Куратица ја освоивме третата награда за групна маска. Нашата групна маска ја сочинуваа 5 членови од здружението. Наградите се сатисфакција за вложениот труд“, вели Лилјана Ѓорѓиоска од здружението „Преродба“.

 

 

Здружението за зачувување на традицијата и културата „Прочкари“ пак е редовен учесник на карневалите во земјава. Но, често гостуваат и на слични манифестации што се одржуваат во соседните земји, од каде, по правило се враќаат со награди. Таков беше случајот и од последното нивно учество на карневалите во с. Мокриево и с. Куратица каде освоија прво односно второ место.

 

„На карневалот во с. Мокриево во категоријата ‘групна маска’ го освоивме второто место, додека во истата категорија во с. Куратица бевме првопласирани. И на двата карневала учествувавме со маската ‘Астерикс и Обеликс’. Нашата екипа броеше 30 членови, а благодарение на Општина Прилеп, ни беше овозможено да учествуваме на двата карневала“, вели Горан Р`жаникоски, претседател на здружението „Прочкари“.

 

Според Коста Петрески, член на ова здружение наградите што ги освојуваат се доказ за посветеноста и љубова кон традицијата на сите членови на здружението. Но, и потврда за нивната успешна работа.

 

 

„Веќе ги почнавме подготовките за меѓународниот карневал ‘Прочка 2018’, кој од 16 до 19 февруари по 17. пат ќе се одржи во Прилеп, а кон кој членовите на здружението за зачувување на традицијата и културата ‘Прочкари’ имаат посебен пиетет и со нетрпение го очекуваат“, изјави Петрески.

 

Здружението „Прочкари“ досега има освоено повеќе од 20 награди на карневали во земјава и во странство.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи