Двајца загинати при експлозија во Белгија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Две лица загинаа, a 40-ина се повредени по експлозијата во белгискиот град Антверпен, која оштети неколку згради. Полицијата во Антверпен изјави дека експлозијата не била поврзана со терористички напад и информира дека веројатно се должи на истекување гас.

 

„Сѐ уште ништо не знаеме за причините. Вистинската истрага допрва ќе уследи“, изјавија од локалната полиција.

 

Експлозијата одекнала во италијанскиот ресторан „Примавера“ во областа Парденмаркт, а од нејзината јачина се урнала зградата во која бил сместен ресторанот.

 

Полицијата објави дека две тела се пронајдени под урнатините, а уште шест луѓе се во критична состојба, по експлозијата во дел од градот во којшто живеат студенти. Уште две згради се оштетени, а од шест е наредена евакуација на жителите. Во акцијата на пребарување на урнатините се вклучени и кучиња.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video