ВИДЕО – Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува секаде во Македонија каде има потреба, ќе се ангажираат преведувачи

Facebook
Twitter
Email
Print

Во сите институции во земјава освен македонскиот јазик е и албанскиот, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во синоќешната емисија „200“ на Алсат-М телевизија.

 

На констатација на водителот дека многу критичари со ова не се согласуваат и велат дека албанскиот јазик нема да се употребува на цела територија на Македонија во ова ниво, и дека во овој контекст многу македонски критичари веќе најавиле дека ќе покренат иницијативи во Уставниот суд, Ахмети беше запрашан како го предвидува развојот на ова прашање?

 

„Жал ми е, но албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го употребува заедницата. На пример, дали има некој Албанец во Струмица? Нема, но може да помине. Е сега ако тој поминува таму и има проблем на граница или во градот, се викаат преведувачи и законот на него му овозможува, без разлика дали имал проблем со полицијата, со обвинителството, тој да зборува на својот мајчин јазик. Ако поминува во Делчево и направи некој проблем… исто може да зборува на својот мајчин јазик“, истакна претседателот на ДУИ, во своето гостување на телевизија Алсат.

 

 

Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и во Струмица – ако треба институциите ќе си ангажираат преведувачи

Ахмети: Албанскиот јазик ќе се употребува и во Делчево и Струмица – ако треба институциите ќе си ангажираат преведувачи – http://republika.mk/872030

Posted by Република online on среда, 17 Јануари 2018

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи