Во оптек двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег иако законот не е стапен на сила

Facebook
Twitter
Email
Print

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Поводот е 550 годишнината од смртта на Скендер Бег. Mарката веќе се најде и на веб сајтот на Македонски пошти. Издадена е во тираж од 6 илјади примероци и номинална вредност од 18 денари.

 

Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, не знаеше да одговори по кој закон или пропис е изработена марката.

 

Генералниот директор на Македонска пошта, се повика на внатрешни прописи. Во Законот за јазици, кој беше изгласан од Собранието, е предвидена можноста, поштенските марки да бидат двојазични, но за тој да стапи на сила, се уште се чека потписот од претседателот Иванов.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи