Кина ја изгради најголемата кула за прочистување на воздух во светот

Најголемата кула во светот за прочистување во светот е изградена во Кина, во провинцијата Шанџи во градон Џиан. Кулата е повизока од Статуата на слободата во Соединетите Американси Држави.

 

Поставени се мерни станици во близина на кулата и истражувачите веќе пријавуваат дека во денови со тешка загаденост кулата успева да ја намали загаденоста на воздухот од екстремно висока до средна.

 

Луѓето кои живеат и работат во непосредна близина на кулата велат дека осетиле значително подобрување во квалитетот на воздухот откако кулата е во употреба.

 

Се надеваме дека  овој концепт на експерименталната кула ќе биде докажан како метод кој ќе можеме да го превземеме во иднина како една од земјите кои се најмногу засегнати со загадувањето на воздухот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи