Светиот крст за празникот Богојавление-Водици во Прилеп ќе се фрла во 12 часот во Аква паркот Салида

Фрлањето на светиот крст за големиот христијански празник Богојавление- Водици во Прилеп ќе се изврши во 12 часот во Аква паркот Салида. Големиот Богојавленски водосвет ќе го изврши неговото високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски Владиката Петар.

 

Од архиерејското намесништво во Прилеп информираат дека досега биле пријавени 99 учесници кои сакаат да скокнат по светиот крст од кои 7 биле девојки. Најмалите учесници се двајца 12 годишњаци машко и девојче.

 

Инаку Богослужбата за празникот ќе започне во 04.00 часот во црквата „Свето Благовештение“, a пуштањето на гулаби како симбол и знак на Светиот дух и осветувањето на водата ќе се изврши околу 06.30 часот.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи