Светиот крст за празникот Богојавление-Водици во Прилеп ќе се фрла во 12 часот во Аква паркот Салида

Фрлањето на светиот крст за големиот христијански празник Богојавление- Водици во Прилеп ќе се изврши во 12 часот во Аква паркот Салида. Големиот Богојавленски водосвет ќе го изврши неговото високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски Владиката Петар.

 

Од архиерејското намесништво во Прилеп информираат дека досега биле пријавени 99 учесници кои сакаат да скокнат по светиот крст од кои 7 биле девојки. Најмалите учесници се двајца 12 годишњаци машко и девојче.

 

Инаку Богослужбата за празникот ќе започне во 04.00 часот во црквата „Свето Благовештение“, a пуштањето на гулаби како симбол и знак на Светиот дух и осветувањето на водата ќе се изврши околу 06.30 часот.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.