ВИДЕО : Дрон спаси двајца тинејџери од давење

Facebook
Twitter
Email
Print

Две момчиња беа спасени благодарение на нов дрон што почна да го користи крајбрежната спасувачка служба на Австралија. Двете момчиња на возраст од 15 и 17 години биле понесени од брановите во близина на брегот кај Ленокс Хед, Нов Јужен Велс.

 

Откако случаен минувач видел дека тинејџерите се мачат да испливаат кон брегот, ја известил спасувачката служба која веднаш го испратила дронот, кој уште е во фаза на тестирање.

 

Дронот спуштил опрема за спасување до двете момчиња и тие безбедно стигнале до брегот. Дронот одлетал до местото, ја спуштил потребната опрема и се вратил назад за минута-две, а во стандардни услови, на спасувачките екипи би им било потребно три пати повеќе време, што понекогаш може да значи живот.

 

Од спасувачката служба нагласуваат дека ова е прв случај на спасување со помош на дрон. Двете момчиња се во добра здравствена состојба.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи