ВИДЕО : Илјадници луѓе ширум Русија се капеа во ладните води по повод празникот Богојавление – Водици, меѓу нив и Путин

Facebook
Twitter
Email
Print

Илјадници луѓе ширум Русија се капеа во ладните води кои славејќи го на тој начин православниот христијански празник на Богојавление – крштевањето на Исус Христос.

 

Претседателот, Владимир Путин, познат по својата посветеност на христијанството, во ноќта од 18 кон 19 јануари, се упати кон езерото Селигер северно од Москва, за да учествува во годишното капење во ледените води на Денот на Богојавление, во чест на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан што се случи пред две милениуми.

 

„Ова не е прво вакво искуство на Владимир Путин. Тој многу години учествува во капење”, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи