Адеми: И Иванов ако не го почитува Законот за јазици ќе биде казнет

Facebook
Twitter
Email
Print

Џеват Адеми од ДУИ, како еден од авторите на Законот за јазици, кој тој го нарекува и Закон за употреба на албанскиот јазик, се закани во емисија на Алсат-М, дека сите што нема доследно да го спроведат Законот, ќе бидат казнети. Еднаш, два пати, три пати, по џебот, па да видите како ќе го спроведуваат, -рече Адеми.

 

Тој жестоко го критикуваше претседателот Иванов, затоа што ставил вето на законот, нарекувајќи го неважен , и му порача дека за две три недели, доколку Комисијата за спроведување на законот утврди дека институцијата со која раководи, не го спроведува законот, тој ќе биде казнет.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи