Ципрас : Македонската нација никогаш не постоела

Facebook
Twitter
Email
Print

„Македонската нација не постоела никогаш“, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за неделното издание на весникот „Етнос“ кое ќе биде објавено утре.

 

Во најавата за интервјуто стои дека Ципрас говорел детално за прашањето за името, текот на преговорите меѓу Македонија и Грција и за тоа какво име би прифатила грчката Влада.

 

Во врска со коалицискиот партнер во Владата и неговата различна позиција во спорот за името, Ципрас вели дека „Каменос нема да стане Самрас“, со што индиректно порачува дека лидерот на независни Грци нема да создаде проблеми во грчката Влада.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи