Шпанија ја прегази Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија вечерва доживеа добакл со Шпанија, нашите ракометари изгубија 31:20 во нивниот прв натпревар во главната фаза од Европското првенство во ракомет кое што се игра во Хрватска.

 

Шпанците од самиот старт тргнаа напаѓачки и направија предност која што ја надградуваа и одржуваа во целиот натпревар.

 

 

Во првото полувреме во 12-тата минута повреда заработи и капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, кој потоа го пропушти остатокот од мечот. Со тоа стана јасен и нашиот пораз. Неговата повреда дојде во моментот кога Шпанија водеше со 7-2, а нашите ракометари се уште чекаа прв гол од игра.

 

 

Со овој пораз Македонија паѓа на четвртата позиција во групата со пренесените 3 поени од првата фаза.

 

Данска се наоѓа на првата позиција со 6 поени, пред Германија и Шпанија со по 4, по што следуваат Македонија со 3, Чешка со 2 и Словенија со 1 поен.

 

Утре следува уште еден ден за одмор, а следниот натпревар Македонија го игра во вторник, против селекцијата на Чешкаво 20.30 часот, а во среда играме против Данска во 18.30 часот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи