ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ : Јованоски се кити со туѓи перја, грантот за патот Прилеп-Селце е проект на претходната власт

Почитуван градоначалник Јованоски, kаде е програмата „Живот за сите“? Каде се проектите кои ги ветивте? Изгледа реален беше само сомнителниот локум и кафето кое го поделивте меѓу граѓаните во предизборниот период. Рекоа на денешната прес конференција од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Повторно како гавранот кој се кител со туѓи перја бесрамно пробувате да присвоите проекти од претходната власт и да ги прикажете како свои. Ова ли е максимумот ваш и на вашите соработници? Зар безидејноста го достигна врвот по само неколку месеци практикување власт?

 

Се пофаливте дека потпишавте договор за грант од ИПА програмата за реконструкција на патот Прилеп-Селце, а ете го скривте фактот дека целокупниот проект беше изработен од претходната власт во јули 2017, кога се донесе и Одлука на совет за проектот и истиот се аплицираше за средства во ИПА програмата. Ова со што вие денес гордо се фалите е само краен резултат на работата на локалната власт предводена од ВМРО ДПМНЕ.

 

Повеќе од јасно е дека ќе пробате да ги присвоите заслугите и за проектот за изградба на кружен тек кај мостот Табана  па да се потсетиме дека истиот се изработи во октомври а се аплицира во ноември 2016 година , исто од локалната власт предводена од ВМРО ДПМНЕ.

 

Ги потценувате граѓаните и гласачите и им подметнувате кукавички јајца во обид да ја прикриете својата безидејност и срамот дека не сте во можност да исполните ниту едно од дадените ветувања.

 

Наместо работа, тргнавте на пат околу Европа, направивте театар наречен граѓански парламент и успеавте да им се реванширате на 300 свои сограѓани и нивните семејства бркајќи ги од работа и оставајќи ги во незавидна економска состојба.

 

Не ја намаливте цената на водата, не ги вративте младите назад, ги излагавте сограѓаните Роми од Три Багреми и Мексико и не им обезбедивте приклучок на струја и вода а успеавте целосно да го уништите спортот и ја стопиравте изградбата на градскиот стадион Гоце Делчев.

 

Дали ваш прв проект ќе биде поставувањето на двојазични табли во Прилеп на македонски и албански јазик или претворање на участакот во музеј на соживот и добрососедство останува да видиме!

 

За крај, иако се китите со сработеното од ВМРО-ДПМНЕ, Ве повикуваме и поддржуваме и во иднина да продолжите да ги реализирате проектите кои се аплицирани и средствата обезбедени од претходното раководство на општина Прилеп, како и да ги завршите започнатите проекти од страна ВМРО-ДПМНЕ зошто тоа се проекти во интерес на граѓаните на Прилеп“, рекоа од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи