Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

Facebook
Twitter
Email
Print

Советот за безбедност на ОН денеска на вонредна седница ќе ја разгледа актуелната состојба во Сирија и прашањето за доставување хуманитарна помош во таа земја.

 

За време на седницата, генералниот секретар на ОН задолжен за хуманитарни прашања Марк Лоукок ќе поднесе извештај за неговата посета на Сирија.

 

Вонредната седница на Советот за безбедност на ОН е свикана по барање на Франција, а шефот на француската дипломатија Жан Ив Ле Дриен претходно најави дека ќе ја покрене таа иницијатива.

 

„На подрачјето на цела Сирија треба да се воспостави примирје и да се овозможи непречена и безусловна достава на хуманитарна помош. Советот за безбедност ќе расправа за Сирија. Франција особено ќе укаже на итноста да се овозможи испорака на хуманитарна помош“, напиша Ле Дриен на Твитер.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи