Лавров: Западната „русофобија“ полоша од онаа во Студената војна

Facebook
Twitter
Email
Print

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека нивото на „русофобијата“ во западните земји е повисоко отколку што беше во врвот на Студената војна.

 

„Русофобијата е без преседан. Не сме виделе такво нешто за време на Студената војна. Тогаш постоеја некакви правила,  се пазеше на пристојност … Сега   пристојност не постои“, рече тој во интервју за весникот „Комерсант“.

 

Во говорот пред медиумот Лавров упати и предупредување дека “Русија има свои” црвени линии “и дека некои важни политичари од западните земји мора да разберат дека овие линии не смее да се криминални, а да бидат почитувани како во Студената војна.

 

Тој ги критикуваше санкциите од САД и Европската унија како апсурдни и неосоновани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи