Лавров: Западната „русофобија“ полоша од онаа во Студената војна

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека нивото на „русофобијата“ во западните земји е повисоко отколку што беше во врвот на Студената војна.

 

„Русофобијата е без преседан. Не сме виделе такво нешто за време на Студената војна. Тогаш постоеја некакви правила,  се пазеше на пристојност … Сега   пристојност не постои“, рече тој во интервју за весникот „Комерсант“.

 

Во говорот пред медиумот Лавров упати и предупредување дека “Русија има свои” црвени линии “и дека некои важни политичари од западните земји мора да разберат дека овие линии не смее да се криминални, а да бидат почитувани како во Студената војна.

 

Тој ги критикуваше санкциите од САД и Европската унија како апсурдни и неосоновани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.