Математиката е јасна: Ни требаат две победи за полуфинале

Facebook
Twitter
Email
Print

Во новоформираната група два во Вараждин, Германија и Данска очекувано славеа против Чешка, односно против Словенија и го запоседнаа врвот , но и натпревар повеќе од Македонија и од Шпанија , кои меѓусебниот дуел го играа синоќа.

 

Но и покрај тешкиот пораз од Шпанија, Македонија ги задржа шансите за тоа можеби преоптимистичко полуфинале. Математиките и амбициите кои се наметнаа по фантастичниот старт во првата групна фаза, кој можеби никој не го очекуваше, велат дека борбата за полуфинале сè уште не е завршена, но очигледно створиле голем притисок кај ракометарите.

 

 

Математиката е јасна. Македонија нема право на избор и мора да ги добие следните две средби доколку сака да игра во полуфиналето. Со победа против Чешка и потоа против Данска ќе се најде и пред Данците и пред Германците, па во таква ситуација само Шпанија би можела да има повеќе бодови од нас и заедно би заминале во полуфинале.

 

Како што селекторот постојано кажува треба да се оди од натпревар во натпревар и да не се прават долги планови. Затоа прво ќе треба да се врати расположението на исто ниво од пред мечот против Шпанија и одново да се крене мотивацијата. Доколку се обезбеди победа против Чешка (селекција со која игравме во квалификациите) тогаш може да се насочат и силите и вниманието кон мечот против Данска в среда кога ќе се бара место меѓу најдобрите четири на шампионатот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи