Манчестер јунајтед е најбогат клуб во светот

Facebook
Twitter
Email
Print

Познатата ревизорска компанија „Deloitte“ ја објави листата од 20 најбогати светски клубови во светот во сезоната 2016/17., а втора година по ред на врвот е Манчестер Јунатјед со 676,3 милиони евра заработка. Англискиот гигант така по 10. пат е клуб со најголеми приходи во светот.

 

Следуваат два шпански клуба, Реал Мадрид е втор  со 674,6 милиони евра, Барса е трета со 648,3 милиони. Баерн Минхен со 587,8 милиони е четврти и е единствениот германски клуб во ТОП 10, а ТОП 5 го затвори Манчестер Сити со 527.7 милиони. Арсенал е на шестото место со 487.6 милиони евра заработка,  седморангиран на оваа листа е ПСЖ со 486.2 милиони евра, потоа следи англискиот шампион Челси осми со 428 милиони евра, а по „сините“ се Ливерпул со 424.2 милиони евра и Јувентус со 405.7 милиони евра годишен приход.

 

Листата на 10. најбогати клубови:

 

1.Манчестер Јунајтед: 676,3 милиони евра.
2. Реал Мадрид: 674,6 милиони евра.
3. Барселона: 648,3 милиони евра.
4. Баерн Минхен: 587,8 милиони евра.
5. Манчестер Сити: 527,7 милиони евра.
6. Арсенал: 487,6 милиони евра.
7. ПСЖ: 486,2 милиони евра.
8. Челзи: 428 милиони евра.
9. Ливерпул: 424,2 милиони евра.
10. Јувентус: 405.7 милиони евра.

 

Доминацијата на англиските клубови е поради огромниот приход од ТВ правата, па затоа во Топ 20 уште се најдоа и Тотенхем, Лестер, Вест хем, Саутемптон и Евертон. Од останатите лиги тука се и Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид, Интер, Шалке и Наполи. За прв пат откако се пресметуваат приходите, во Топ 20 го нема некогашниот италијански гигант Милан.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи