Паника во Европа: Во Белгија украден камион со 34.000 литри експлозивни хемикалии

Facebook
Twitter
Email
Print

Камион со приколка и повеќе од 34 илјади литри суровина за експлозивен материјал викендов е украден во Белгија.

 

Поради кражбата на материјалот кој главно се користи за правење бомби, Интерпол веднаш го огласил алармот, а предупредувањето било издадено до сите европски полиции.

 

Кражбата се случила во саботата во градот Заделгем, а е позната и регистарската табличка на камионот, но засега нема повеќе информации за инцидентот.

 

Посебно, во состојба на узбуна се разузнавачките агенции и граничните полиции во Луксембург, Холандија, Белгија, Германија, Франција и Италија.

 

Како што јавуваат европските медиуми, камионот превезувал материјал познат како радијацид, што е општ назив за производи на една белгиска компанија.

 

За инцидентот не се откриваат повеќе детали, но белгиските власти веруваат дека разбојниците веќе ги смениле регистарските таблички на камионот и оти имаат намера да ја напуштат Белгија.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи