ВИДЕО: Евакуирани над 60.000 луѓе поради ерупцијата на вулканот Мајон на Филипините

Facebook
Twitter
Email
Print

По неколкудневни ерупции, утрово најактивниот вулкан на Филипините, Мајон, исфрли лава до 600 метри висина. Лавата направила облак од пепел висок и до пет километри.

 

Бројот на евакуирани луѓе поради ерупцијата денеска е зголемен на повеќе од 61.000, соопшти Агенцијата за катастрофи на Филипини. Вулканолозите во понеделникот предупредија за престоечка опасна ерупција во текот на следните денови, а зоната за забрана е проширена од шест километри од кратерот на девет километри, принудувајќи ги локалните власти да наредат понатамошни евакуации додека пепелта врне врз населбите.

 

„Ако ја погледнеме историјата на неговите ерупции (на Мајон), ќе бидат потребни три до четири месеци пред да можеме да ги испратиме луѓето назад во нивните домови“, рече Риверо.

 

Во сила останува вонредната состојба, само еден степен од највисокото ниво пет, по петте епизоди интензивен, но спорадични исфрлувања на лава од кратерот во последните 19 часа.

 

Поради вулканот, не работат училиштата во 17 градови и општини, а откажани се и околу 50 летови.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи