ВИДЕО: Руската војска тестираше нова униформа отпорна на куршуми

Руските инжинерски единици го тестираа новото „оружје“ наменето за руските војници – униформа која што е отпорна на куршуми.

 

На Твитер е објавено видео од вежбата која што била спроведена во регионот Владимир и на неа руските војници ги демонстрираа способностите на третата генерација на борбени одела наречена “OVR-3SH”.

 

Опремата се состои од заштитно одело, панцир отпорен на куршуми и кацига која што е дизајнирана да ја штити единицата од напади на проектили со специјални сензори и камери.

 

Градите и грбот на војникот кој што го носи напредното одело се заштитени со специјални плочи направени од челик, силен политен и керамика. Исто така, специјални додатоци се направени за рамената, лактите и колената. Оделото е опремено со камера и вграден систем за ладење, а тежи само 10 килограми.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи