Забрана за работа на болницата „Санте Плус“ по смртта на родилката

Facebook
Twitter
Email
Print

Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршил вонреден инспекциски надзор во приватната здравствена установа „Санте Плус“. Констатирал  недостатоци, заради што од страна на Инспекторатот е дадена забрана за работа сѐ до отстанување на недостатоците.

 

„На  23 јануари од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат е извршен вонреден инспекциски надзор во ПЗУ Свети Лазар (Моја Болница-Санте плус), во однос на почитување на законската регулатива, при што се констатирани недостатоци, заради што од страна на ДСЗИ записнички и со решение е дадена забрана за работа сè до отстранување на констатираните недостатоци“, соопшти инспекторатот.

 

Во оваа болница на 18-ти јануари почина родилка од Кичево, а бебето беше хоспитализирано на Клиниката за детски болести и приклучено на респиратор на Одделот за интензина нега. Сега неговата здравствена состојба е стабилна.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи