Лига на нации: Македонија во група со Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонската фудбалска репрезентација се најде во групата Д4 во новото натпреварување на УЕФА наречено Лига на нации. Противници на нашата селекција ќе бидат Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар.

 

Новото натпреварување на УЕФА ќе се игра во термините предвидени за пријателски натпревари, а ќе учествуваат 55 репрезентации од Европа, поделени согласно коефициентот на УЕФА.

 

Сите 55 учесници се распределени во четири лиги. Четирите победници од секоја група во четирите лиги продолжуваат во плеј-оф каде ќе се борат за пласман на Европското првенство. Лига на нации започнува на 6-ти септември 2018 година, а групната фаза ќе трае до 20-ти ноември. Четири репрезентации преку новото натпреварување на УЕФА ќе се квалификуваат на ЕП 2020.

 

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Игор Ангеловски, за официјалната интернет страница на ФФМ порача дека целта е првото место во групата, а за тоа ќе одлучува директната пресметка со Ерменија.

 

Нашата цел е првото место. Ќе одлучи дуелот со Ерменија, но треба да бидеме максимално подготвени за дуелите со Лихтенштајн и Гибралтар. Верувам во квалитетот и карактерот на нашите играчи, кои докажаа дека можат да играат и против посилни репрезентации. За успех потребна е поддршка од сите бидејќи Македонија заслужува такво нешто“, вели Ангеловски.

 

По серијата успеси лани, напредокот од 90 места во 2017 година, кој продолжи и на првото јануарско рангирање на ФИФА-листата, со право ја наметнуваат главната цел, а тоа е прво место во групата, кое води во Ц-дивизијата во следниот циклус, а патем и во плејофот за пласман на Евро 2020.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи