Јанакиески дал отказ во ВМРО-ДПМНЕ и се вработил во „Пелистерка“

При проверката на личните податоци на денешниот почеток на судскиот процес за уривањето на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски, обвинетиот ексминистер за транспорт и врски, Миле Јанакиески му кажа на судот дека повеќе не работи во ВМРО-ДПМНЕ. Јанакиески рече дека сега се вработил во компанијата „Пелистерка“, која е во сопственост на неговиот кумашин Дејан Панделески.

 

Во овој случај првообвинет е Никола Груевски, а покрај него обвинети се уште шест лица меѓу кои и Јанакиески.

 

Истрагата за предметот со кодно име ТНТ беше отворена во април 2016 година, а летото 2017 година СЈО поднесе обвинителен акт.

 

На првото рочиште за уривањето на „Космос“ сопственикот Фијат Цаноски најави оштетно побарување. Рочиштето со дополнување на воведниот говор и доказната постапка, со сослушување сведоци е закажано на 9 февруари.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи