Вкупно 43 косовски пратеници на црна листа на повеќе западни земји

Facebook
Twitter
Email
Print

Сите 43 косовски пратеници, потписници на иницијативата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства на т.н. ОВК, се ставени на „црна листа“ на повеќе западни земји и нема да можат да добијат визи за патувања.

 

Приштинскиот портал Газета Експрес, повикувајќи се на дипломатски извори, пишува дека станува збор за „држави пријатели на Косово“.

 

Иницијативата е покрената кон крајот на минатата година и по повеќе обиди да биде ставена на дневен ред на косовското Собрание во понеделникот беше одлучено да биде проследена до Владата на Рамуш Харадинај, која треба да заземе став за тоа пред одлучувањето во Парламентот.

 

Харадинај рече дека Владата за таа иницијатива може да се изјасни и да не се изјасни, имајќи предвид дека иницијативата е покрената во Парламентот.

 

„Владата ќе ги испочитува сите стандарни процедури“, рече Харадинај иако, како што тврди, кој и став да го донесе Владата тој нема да биде релевантен.

 

Инаку, Харадинај, односно неговата партија Алијаса за иднина на Косово отсекогаш била против формирање на Специјалниот суд за воени злосторства кои во Косово ги изврши т.н. ОВК.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи