Дамовски останува во притвор, Апелација ја одби жалбата

Facebook
Twitter
Email
Print

Апелацискиот суд Скопје ја одби жалбата на одбраната на режисерот Борис Дамовски и тој останува во притвор во истражниот затвор Шутка.

 

Тој прво беше во домашен притвор, но по жалбата на Обвинителството, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја преиначи претходната одлука и му определи 30 дневен притвор.

 

Дамовски е осомничен за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.

 

Дамовски, Богдан Илиевски, Игор Дурловски и Владо Јовановски беа организатори на протестите „За заедничка Македонија“.

 

До сега Апелацискиот суд ги одби жалбите на сите осомничени кои побараа да им биде укината мерката притвор и да им биде определена поблага мерка за обезбедување на присуство на осомничените за настаните во Собранието.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи