Снежна уметност во Токио

Во центарот на Токио веќе подолг период нема паднато снег, како оној што падна пред два дена. Автомобилите се целосно покриени, а и патиштата се блокирани.

 

Снегот ги изненади сите и иако градот не можел да функционира сепак тоа не ги спречило локалните уметници својата креативност да ја преточат во снежна уметност и луда забава. На секое ќоше по улиците Јапонците направија снешковци и најразлични фигури од снег, кои едноставно воодушевуваат.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.