Ердоган: Можно е да се прошири операцијата и до границата со Ирак

Facebook
Twitter
Email
Print

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Анкара може да ја прошири воената операција во северозападниот дел на Сирија и до границата со Ирак.

 

Обраќајќи се на локалните лидери од неговата владејачка Партија на правдата и развојот, Ердоган рече дека Турција „ќе продолжи на исток, вклучувајќи го и градот Манбиџ”.

 

„Операцијата „Масиново гранче” ќе трае се додека не ги постигне  целите. Ќе го исчистиме Манбиџ од терористи и нашата борба ќе трае додека ниту еден терорист нема да има на нашата граница со Ирак“, рече Ердоган.

 

Турција во саботата ја започна операцијата „Маслиново гранче“ и  изврши воздушни напади врз единицата на курдските Сили за заштита на народот, кои имаат поддршка од Американците, додека, пак, Анкара смета дека е продолжена рака на терористичката Курдска работничка партија (ПКК).

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи