Куќен притвор за Доцевска и Дурловски, Пешевска ослободена од притвор

Facebook
Twitter
Email
Print

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побара поблага мерка и за вработената во собраниските служби Елена Доцевска Божиновска. Оттаму поднеле барање до Освновниот суд Скопје 1 мерката притвор за Доцевска да биде заменета со мерка куќен притвор.

 

Претходно, Обвинителството соопшти дека доставило барање до Кривичниот суд во Скопје на пратеничката Жаклина Пешевска да и биде заменет куќниот притвор со мерки на претпазливост, а на Игор Дурловски притворот да му биде заменет со куќен притвор.

 

За останатите триесет и двајца осомничени Обвинителството останува на барањето за продолжување на претходно изречените мерки за обезбедување присуство и за непречено водење на кривичната постапка.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи