Богатство пронајдено на брод потопен во 1857 година оди на аукција

Златни прачки, златници и златна прашина вредни повеќе од 50 милиони долари – најголемото загубено богатство во историјата на САД кое што лежело на дното на океанот цели 150 години, наскоро ќе биде ставено на продажба.

 

3,100 златници, 45 златни прачки и 36 килограми златна прашина – богатството било откриено во 1988-ма година во остатоците од бродот „Централна Америка“, а сега се наоѓа во импровизирана лабораторија јужно од Лос Анџелес, САД.

 

Ова злато со децении се чистеше рачно од песокот насобран на златниците и прачките кои што лежеле на длабочина од 2,135 метри. Сега, тие конечно заблескаа и идниот месец за прв пат ќе бидат претставени пред јавноста.

 

 

Парабродот „Централна Америка“ носел вреден плен на „Калифорниската златна грозница“ кога во 1857-ма година потонал после ураганот кој што го погодил брегот во близина на Јужна Каролина.

 

Во бродоломот животот го загубиле 425 луѓе, а со бродот потонала и голема количина на калифорниско злато, по што настанала „економска паника“. Големото богатство ќе биде изложено во Конгресниот центар јужно од Лос Анџелес во февруари.

 

Богатството ќе биде ставено на продажба, а како што се проценува, дури и најмалиот златник може да достигне цена од еден милион долари благодарение на факторот на раритет и историјата која што стои зад него, откри Двајт Манлеј, менаџер на компанијата „Калифорнија Голд Маркетинг Груп“ која што ќе го организира претставувањето на богатството, а потоа и аукцијата.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи