„Кралот лав“ е најдобар цртан на сите времиња

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Легендарниот цртан на „Дизни“ за авантурите на Симба и неговите придружници Тимон и Пумба е најдобар анимиран филм на сите времиња, одлучија читaтелите на „Ранкер“.

 

„Кралот лав“, кој има заработено речиси милијарда долари, во разни анкети и избори редовно е прогласуван за најдобар анимиран филм. Во 2019 година ќе доживее и римејк, а новата верзија ќе ја режира Џон Фавро, додека за ликовите, гласовите ќе ги позајмат Сет Роген, Доналд Глувер, Бијонсе и Џејмс Ерл Џонс.

 

На второто и на третото место исто така се најдоа современи класици на анимацијата, но кои доаѓаат од конкурентското студио Pixar: „Приказна за играчките“ од 1995 година и „Барајќи го Немо“ од 2003 година.

 

Во гласањето учествувале 460 илјади луѓе.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи