„Кралот лав“ е најдобар цртан на сите времиња

Легендарниот цртан на „Дизни“ за авантурите на Симба и неговите придружници Тимон и Пумба е најдобар анимиран филм на сите времиња, одлучија читaтелите на „Ранкер“.

 

„Кралот лав“, кој има заработено речиси милијарда долари, во разни анкети и избори редовно е прогласуван за најдобар анимиран филм. Во 2019 година ќе доживее и римејк, а новата верзија ќе ја режира Џон Фавро, додека за ликовите, гласовите ќе ги позајмат Сет Роген, Доналд Глувер, Бијонсе и Џејмс Ерл Џонс.

 

На второто и на третото место исто така се најдоа современи класици на анимацијата, но кои доаѓаат од конкурентското студио Pixar: „Приказна за играчките“ од 1995 година и „Барајќи го Немо“ од 2003 година.

 

Во гласањето учествувале 460 илјади луѓе.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.