Дац поднесе оставка по направената сообраќајка, Министерството за култура ја прифати

Facebook
Twitter
Email
Print

Директорот на Македонскиот народен театар, Драган Спасов- Дац поднел оставка, која веднаш му е прифатена од страна на Министерството за култура, откако во алкохолизирана состојба со автомобил повреди 27-годишна девојка.

 

Според МВР, синоќа во 19:20 часот на улица „Антон Попов“ во Скопје, Спасов со патничко возило БМВ удрил во пешакот Е.Ц.(27). Девојката е пренесена во ГОБ „Св. Наум Охридски“ каде ѝ се констатирани телесни повреди, по што е пуштена дома.

 

Денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, рече дека секој мора да ја понесе одговорноста според законот за она што го сторил независно од неговата функција.

 

„Лице што го довело во опасност животот на друго лице и сторило ваков прекршок не може да раководи со институција и да извршува јавна функција“, го пренесе Бошњаковски ставот на Владата.

 

Актерот Драган Спасов Дац се обрати до јавноста по повод неговата оставка од директорската позицијата во Македонскиот народен театар, по синоќешниот инцидент со сообраќајката во која тој повреди девојка.

 

„По повод синоќешниот сообраќаен инцидент во кој бев учесник, инцидент кој што со молскавична брзина предизвика безброј малициозни наслови и коментари кои одекнаа во јавноста и социјалните мрежи, чувствувам потреба да се обратам до нашата јавност со вистинското објаснување за настанот. Вчера вечер враќајки се со мојот автомобил кон дома, кај ресторанот “Шампионче”, се случи сообраќаен инцидент во кој учество имав јас и девојка на возраст од дваесетина години. Факт е дека среќата беше на наша страна (на девојката и моја), при што девојката беше апсолутно неповредена.

Сочекавме увидна екипа на МВР на место на настанот а потоа девојката, јас и мојата сопруга, заминавме заедно до првата здравствена установа на превентивен преглед (за секој случај ) каде е утврдено дека девојката е неповредена. За нејзиниот претрпен страв и стрес немам право да зборувам. Мојата претпоставена вина е што неколку минути пред настанот имав испиено една чашка алкохол, поради што , при алко тестот на лице место, мојот наод беше позитивен.

Сакам да ја известам јавноста дека поради настанот длабоко жалам и воедно искрено и се извинувам на девојката и на нејзиното семејството (името на девојката од нормални причини го изоставувам) за претрпениот страв и стрес и дека во име на чувството на лична одговорност како човек и јавен службеник во нашата земја, свесен за личната вина, давам неотповиклива оставка на функцијата В.Д. Директор на МНТ.

Оставката е последица на личен чин, како израз на моето морално кредо и ништо повеќе или помалку од тоа. Моето учество во протестите против погубното владеење на претходната Влада најнапред во непочитувањето на уставот и законите, во крајна линија трајното нарушување на јавнот морален дискурс – не беа без причина.

Јас се борев против оние за кои не важеа никави правила. Со мојот своеволен избор и следствено оставка, сакам да истакнам дека сум поинаков од оние против кои се борев. Чувствувам немерлив срам, вина и одговорност. “Сите животни се еднакви, но некои се поеднакви од другите” вели Орвел. Јас како јавна личност и носител на јавна функција имам немерливо поголема одговорност во секаков смисол од одговорноста на обичниот граѓанин. Од таму и мојата оставка и каење за настанот.

И натаму останувам посветен во мојата мисија во градењето на праведно општество со што создавањето или одржувањето на моралната вертикала мора да стане постојан процес . Се гледаме на “штиците кои живот значат”.

Искрено ваш, Драган Спасов Дац“.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи