Најстариот син на Фидел Кастро изврши самоубиство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Кубанските државни медиуми известуваат дека најстариот син на поранешниот лидер Фидел Кастро извршил самоубиство на 68-годишна возраст.

 

Весникот „Гранма“ денеска пишува дека на 1 февруари Фидел Кастро Дијаз-Баларт „кој неколку месеци бил во придружба на група доктори поради неговата состојба на длабока депресија, утрово изврши самоубиство.“

 

Фидел Кастро Дијаз-Баларт, беше познат како „Фиделито“ или Малиот Фидел поради блискоста со неговиот татко, кој имаше 11 деца, се вели во официјалните информации.

 

Кастро Дијаз-Баларт студирал нуклеарна физика во поранешниот Советски Сојуз и работел како научен советник во Државниот совет на Куба. Бил потпретседател на Кубанската академија на науките. Претходно ја водел својата нуклеарна програма.

 

Автор е на 11 книги и над 150 научни трудови за нуклеарната физика, енергетските технологии и нивната поврзаноста со науките за животната средина, како и за иновации и управувања со знаењата.

 

Тој е син на првата сопруга на Фидел Кастро, Марта Дијаз-Баларт Гутиерес, жена од аристократијата на Куба со која Фидел се оженил во својата младост, пред почетокот на револуционерната борба која подоцна ги донела него и неговиот брат Раул на власт.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи