Холандија официјално го повлече својот амбасадор од Турција

Facebook
Twitter
Email
Print

Холандското Министерство за надворешни работи соопшти дека официјално го повлече својот амбасадор од Турција, кој беше физички спречен да влезе во државата поради спор кој започна во март минатата година.

 

Како друга мерка, министерството за надворешни работи објави дека нема да ги прифати акредитивите на новиот амбасадор на Турција во Холандија.

 

„Ги паузираме разговорите со Турција околу решавањето на ова прашање“, соопшти министерството.

 

Со тоа дополнително се влошуваат односите меѓу двете земји кои од лани се на најниско ниво.

 

Владите на двете земји дојдоа во конфликт, откако Холандија одби да им издаде визи на турски официјални лица, кои сакале да шират политичка пропаганда меѓу турската дијаспора во врска со референдумот за измени на уставот. Притоа, на авионот што го превезувал турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу му било забрането да слета во Амстердам.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи