Мајсторијата на Беркамп за која се уште се зборува 16 години подоцна

Холандската ѕвезда Денис Бергкамп беше стрелец на голот пред точно 16 години против Њукасл, кога му го помати умот со еден потег на својот чувар Никос Дабизас.

 

После деценија и половина, сè уште никој не успеал да го ископира потегот на холандскиот велемајстор.

 

„Неверојатен гол. На сите ни е чест што го гледавме. Ваков гол често нема да видите“, рече тогаш Арсен Венгер, менаџерот на Арсенал.

 

Овој погодок на Бергкамп е избран меѓу најубавите во историјата на англиската Премиерлига.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.