Во понеделник ќе се знае дали ќе има казна за симулантот Велбек

Во понеделник ќе стане јасно дали Дани Велбек ќе биде казнет за бруталната симулација во натпреварот со Милан.

 

Напаѓачот на Арсенал падна на земја без да има речиси никаков допир од страна на Рикардо Родригез, по што постигна многу важен изедначувачки гол за тимот од досудениот пенал. Како резултат на тоа, тимот од Лондон победи со 3: 1 и ги елиминираше Италијанците од Лигата на Европа.

 

Велбек претрпи страшно многу критики за своите постапки и Дисциплинската комисија на УЕФА може да ја разгледа ситуацијата, иако во оваа фаза ретроспективно казна се смета за малку веројатна.

 

Арсен Венгер одби да ја коментира веднаш по натпреварот ситуацијата, но англиските легенди Алан Ширер и Гери Линекер не заштедија коментари, откако легендата на Њукасл соопшти дека тоа е очигледна симулација. Ако тој сепак биде казнет, ​​Велбек може да пропушти барем еден натпревар со ЦСКА во 1/4-финалето од турнирот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.