Листа на 10 најпровокативни спотови на сите времиња

Музичките спотови еволуираат. Кон крајот на 80-те, „Wicked Games” беше врв на сензуалноста, но оттогаш се појавија и илјадници други провокативни и секси видео спотови.

 

Списанието „Есквајр“ направи листа од 10 најпровокативни музички спотови на сите времиња.

 

1. Крис Ajсак: „Wicked Games” (1989)

 

2. Џорџ Majкл: „Freedom!” (1990)

 

3. Maдонa: „Justify My Love” (1993)

 

4. Фиoнa Eпл: „Criminal” (1996)

 

5. Бритни Спирс: „Baby One More Time” (1998)

 

6. „Лит“: „Miserable” (1999)

 

7. Кристина Агилера: „Dirty” (2002)

 

8. Енрике Иглесиас: „Hero” (2001)

 

9. „Вајт Страјпс“: „I Just Don’t Know What to Do with Myself” (2003)

 

10. Ерик Приц: „Call on Me” (2004)

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.