Курц: Без толеранција кон радикалниот и политичкиот ислам

Во Австрија нема толеранција кон радикалното размислување и политичкиот ислам, изјави канцеларот Себастијан Курц.

„ Во нашата држава постои слобода на вероисповед и секој треба да ја практикува својата вера, но нема толеранција кон радикалниот и политичкиот ислам“, нагласи Курц. Тој потенцираше дека во Австрија од 1912 година исламот е призната вера.

Вицеканцеларот Хајнц-Кристијан Штрахе оцени дека исламот не е дел од Австрија.

„Не, исламот не е дел од Австрија. Во централна Европа имаме христијанско-еврејско обележје. Но, граѓаните од исламски вероисповед денес се дел од општеството“, изјави Штрахе за австриските медиуми по повод 100 дена од работата на новата Влада.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.