Нови меѓународни успеси на Џ.К. Бушидо, 3 бронзени медали од турнирот во Ниш

Џудо клубот „Бушидо“ од Прилеп се врати со 3 бронзени медали од турнирот во Ниш каде учествуваа над 300 натпреварувачи од Бугарија, Србија , Црна Гора, Романија и Македонија. Меѓународниот турнир „МЛАДОСТ ЕВРОПЕ“ беше во организација на Џудо Клубот „Шогун“  од Ниш.

 

Бушидо учествуваше на турнирот со 4-ица учесници.

 

 

 

 

Освен Бушидо учествуваа и други 3 клубови од Македонија со 20 џудисти пионери.

 

Медали освои и џудо клубот Сеишин од Прилеп кој зеде учество само во женска конкуренција при што освоени се два медели (1 златен и 1 бронзен). Помлади пионерки: Теодора Тасеска 1-во место, Леона Настоска 3-то место.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.