ВИДЕО – Спиркоски : Снимките од камерите се несоборлив доказ, срамота е за државата ако син ми Јане Ченто остане во затвор

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Веруваме во судот дека ќе донесе правилна одлука и дека нема да подклекне под притисоците на власта. Снимките од домашните камери се несоборлив доказ дека син ми Јане Ченто е дома, а не надвор за временскиот период за кој е обвинет. Тој треба да се врати во домашен притвор. Ова го изјави Коле Спиркоски, татко на Јане Ченто кој е правнук на Методија Андонов Ченто осомничен за случувањата на 27 април во Собранието на РМ.

 

 

„Ние имаме докази од нашите домашни камери дека сето тоа што го тврдат не е вистина. На снимките се гледа дека полицијата доаѓа околу 11.16 часот, да провери дали Јане е дома, а запишуваат дека тој не бил наводно дома од 11.10. тоа е првата лага. Како службеници лица тие влегле во дворот, но не заѕвовиле. Куќата има влезна врата која постојано е отворена, има ѕвонче, тие не го направија тоа. Ние не сме задоволни од нивината изјава деја тој не бил дома. Камерите го покажуваат спротивното. После 10-тина минути околу 11.33 часот мојата снаа со внукот излегува од дома, во меѓувреме нема друг влез и излез на никого. Нема ниту од каде да се влезе или излезе од друго место, а на снимките се гледа дека Јане околу 11.46 часот излегува и пие кафе во дворот“, вели Коле Спиркоски, татко на Јане Ченто.

 

 

 

 

Спиркоски вели дека симптоматично е и тоа што Јане е повторно приведен дури по 4 дена, а не истиот ден на 30 март кога наводно не бил дома.

 

„Ова е ептен наместена работа од МВР. Веруваме сега во судот и се надеваме дека ќе постапи како што треба и дека правилно ќе оцени. Како доказен материјал заедно со снимките поднесуваме жалба со нашиот акдвокат и со докази да се потврди вистината. А како сведок ќе го побараме и службеното лице од МВР кое дојде да го бара Јане, а тврди дека тој не бил дома. Јане е присутен дома цело време. Тој како службено лице требало да си ја изврши работата како што треба, ако треба и нека ја искрши вратата и ќе виде дека Јане е дома. А не тој ниту заѕвонил ниту, прашал дали е тој дома. Ако не е дома по закон тој треба да повика засилување и да се провери дали тоа е навистина така. Полицаецот тврди дека викал, а тоа не е вистина. Се гледа дека само стои тука и се јавува некаде на телефон“, додава Спиркоски.

 

Спиркоски вели дека немало да попуштат и дека ќе одат до крај иако немале многу пари за адвокати сепак се надева дека ќе докажеле дека Ченто не го прекршил законот.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи