Во авионската несреќа во Алжир загинаа 257 лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во Алжир се урна воен авион, во близина на воената база Боуфарик. Во несреќата загинаа 257 лица, од кои повеќето војници и членови на нивните семејства.

 

Несреќата се случила во околу 3 часот утринава по локално време, а според локалните медиуми урнатиот авион е произведен од руската авионска компанија Иљушин.

 

Авионот паднал на фарма во близина на автопат кратко време по полетувањето, на 50 километри јужно од главниот град Алжир, објави телевизијата „Ал-Хадас“.

 

Најверојатно причина за несреќата е лошото време во областа, со оглед на тоа што во моментот на несреќата дувал силен ветер и имало интензивни врнежи од дожд. Сепак, причината дополнително ќе се испитува.

 

Пред четири години во Алжир се случи слична несреќа, кога се урна воен авион во кој се наоѓаа војници и нивни семејства. Тогаш загинаа 77 луѓе.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи