Еди Рама нападнат со јајца и со брашно

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Денешната пленарна седница во Собранието на Албанија беше проследена со тензии и судири меѓу власта на опозицијата. Во моментот кога премиерот Еди Рама пристигна во собраниската сала, пратениците од опозицијата имаа транспаренти во свои раце, велејќи: „Ослободи ги граѓаните на Кукс! Уапси ги криминалците“. Тензијата го достигна врвот кога пратеникот Фламур Нока фрли со брашно и јајца кон премиерот Рама.

 

Во инцидентот вклучен е и министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој фрли со брашно кон пратениците на опозицијата, откако тие почнаа да фрлаат со пластични шишиња. За поранешниот премиер, Сали Бериша, пратениците на ДП го следеа револтот на уапсените граѓани на Кукс во собранието.

 

Имам само два збора, поздрав за оние кои го следат тежината на револтот низ цела Албанија. Денес Рама го извадија надвор од парламентот од задната врата, жителите на Кукс, Дебар и сите северни жители знаат што значи да излезеш од задната врата на домот или од вратата на тоалетот. Отиде таму каде што заслужува“, изјави Сали Бериша, поранешен премиер на Албанија

 

По насилните протести на 31 – ви март, кога стотици граѓани револтирани од одлуката на владата за плаќање патарина на „Патот на Нацијата“ ги уништија наплатните пунктови, албанскиот суд изрече мерка притвор поради наводи за уништување на јавна сопственост и противење на органите на редот. 11 од 23 –те приведени добија притвор, додека за другите судот изрече домашен притвор со обврска за пријавување.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи